NGC 1664

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1664

{{{опис}}}

Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 51 м 5,4 с
Деклинација + 43° 40' 34"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III1p
Привиден сјај
(видлив)
7,6
Физички податоци
Привидни димензии 18' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 октомври 1786
Други ознаки OCL 411

NGC 1664расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кочијаш, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1664 се споменува и како OCL 411.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1664 е од видот III1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,6 m.[2] NGC 1664 има само една позната привидна димензија, која изнесува 18'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 51 м 5,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 43° 40' 34".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1664 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 65; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2906. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 644.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]