NGC 1798

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1798

{{{опис}}}

Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 11 м 39,3 с
Деклинација + 47° 41' 44"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2m
Привиден сјај
(видлив)
10
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена -
Други ознаки OCL 410

NGC 1798расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кочијаш, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1798 се споменува и како OCL 410.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во - година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на -, чијашто леќа имала пречник од - cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1798 е од видот II2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10 m.[2] NGC 1798 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 11 м 39,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 47° 41' 44".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1798 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 65; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3349. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 224.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]