NGC 1724

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1724

{{{опис}}}

Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 3 м 33 с
Деклинација + 49° 29' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 1' x ?'
Историја
Откривач Георг Римкер
Откриена 4 април 1864
Други ознаки OCL 405

NGC 1724астеризам во соѕвездието Кочијаш, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1724 се споменува и како OCL 405.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 април 1864 година од страна на Георг Римкер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1724 е од видот *Grp.[1] NGC 1724 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 3 м 33 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 49° 29' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1724 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 65; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3352. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 224.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Alter, G., B. Balazs, and J. Ruprecht, Catalogue of Star Clusters and Associations, 2nd edition. Budapest: Akademiai Kiado, 1970. (5,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]