NGC 2215

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2215


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 20 m 49,2 s
Деклинација - 7° 17' 2"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 ноември 1785
Други ознаки OCL 550

NGC 2215 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2215 се споменува и како OCL 550.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 ноември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2215 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 mag.[2] NGC 2215 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 20 m 49,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 7° 17' 2".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2215 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 272; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4796. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 943.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]