NGC 2061

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2061


Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 42 m 41,9 s
Деклинација - 34° 0' 14"
Податоци од набљудување
Вид на објект астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 8' x 8'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 9 јануари 1836
Други ознаки ESO 363-**16

NGC 2061 е астеризам во соѕвездието Гулаб, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2061 се споменува и како ESO 363-**16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 јануари 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2061 е од видот *Grp.[1] NGC 2061 има привидни димензии од 8' х 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 42 m 41,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 34° 0' 14".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2061 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 359; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7065.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]