NGC 2299

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2299


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 51 m 56,6 s
Деклинација - 7° 5' 4"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
8,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,1
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 19 јануари 1828
Други ознаки NGC 2302, OCL 554

NGC 2299 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2299 се споменува и како NGC 2302, OCL 554.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јануари 1828 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2299 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,1 mag.[2] NGC 2299 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 51 m 56,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 7° 5' 4".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2299 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 273; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4812. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 653.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]