Прејди на содржината

NGC 2440

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2440
{{{опис}}}
Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 41 м 55,4 с
Деклинација - 18° 12' 29"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,8
Физички податоци
Привидни димензии 1,32' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 4 март 1790
Други ознаки PK 234+2.1, ESO 560-PN9, CS=14.3

NGC 2440планетарна маглина во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2440 се споменува и како PK 234+2.1, ESO 560-PN9, CS=14.3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 март 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2440 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,8 m.[2] NGC 2440 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,32'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 41 м 55,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 18° 12' 29".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2440 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 319; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5984. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 683.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]