NGC 2247

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2247
{{{опис}}}
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 33 м 5,1 с
Деклинација + 10° 19' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 6' x 6'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 14 февруари 1857
Други ознаки LBN 901

NGC 2247отсјајна маглина во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2247 се споменува и како LBN 901.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 февруари 1857 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2247 е од видот RN.[1] NGC 2247 има привидни димензии од 6' х 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 33 м 5,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 10° 19' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2247 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 182; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 737. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 445.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]