NGC 2401

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2401

{{{опис}}}

Соѕвездие Мало Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 29 м 55,1 с
Деклинација - 0° 12' 51"
Податоци од набљудување
Вид на тело тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Џорџ Филипс Бонд
Откриена 26 февруари 1853

NGC 2401тројна ѕвезда во соѕвездието Мало Куче, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 февруари 1853 година од страна на Џорџ Филипс Бонд, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2401 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 29 м 55,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 0° 12' 51".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2401 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 229; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5408. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1619.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]