NGC 2334

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2334


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 6 m 49,4 s
Деклинација - 10° 1' 43"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III3m
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 10 јануари 1785
Други ознаки OCL 562

NGC 2334 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2334 се споменува и како OCL 562.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 јануари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2334 е од видот III3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 mag.[2] NGC 2334 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 6 m 49,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 10° 1' 43".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2334 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 273; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3400. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 670.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]