Прејди на содржината

NGC 2163

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2163
{{{опис}}}
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 7 м 49,5 с
Деклинација + 18° 39' 27"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 6 февруари 1874
Други ознаки CED 62, DG 87, LBN 855

NGC 2163отсјајна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2163 се споменува и како CED 62, DG 87, LBN 855.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 февруари 1874 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2163 е од видот RN.[1] NGC 2163 има привидни димензии од 3' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 7 м 49,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 18° 39' 27".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2163 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 136; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1317. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1494.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]