NGC 2239

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 2239


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 32 m 19 s
Деклинација + 4° 51' 24"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II3p
Привиден сјај
(видлив)
4,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
5,3
Физички податоци
Привидни димензии 24' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена март 1830
Алтернативни ознаки NGC 2244, OCL 515

NGC 2239 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2239 се споменува и како NGC 2244, OCL 515.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во март 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2239 е од видот II3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 5,3 mag.[2] NGC 2239 има само една позната привидна димензија, која изнесува 24'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 32 m 19 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 4° 51' 24".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2239 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 227; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 154. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 923.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]