Прејди на содржината

NGC 2244

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2244
Поглед кон NGC 2244
Поглед кон NGC 2244
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 32 м 19 с
Деклинација + 4° 51' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3p
Привиден сјај
(видлив)
4,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
5,3
Физички податоци
Привидни димензии 24' x ?'
Историја
Откривач Џон Флемстид
Откриена 17 февруари 1690
Други ознаки NGC 2239, OCL 515

NGC 2244расеано ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2244 се споменува и како NGC 2239, OCL 515.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 17 февруари 1690 година од страна на Џон Флемстид, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од - cm.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2244 е од видот II3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 5,3 m.[2] NGC 2244 има само една позната привидна димензија, која изнесува 24'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 32 м 19 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 4° 51' 24".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2244 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 227; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 154. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 923.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]