Прејди на содржината

NGC 2453

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2453

{{{опис}}}

Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 47 м 34,1 с
Деклинација - 27° 11' 41"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I2p
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 4' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 февруари 1837
Други ознаки OCL 670, ESO 493-SC12

NGC 2453расеано ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2453 се споменува и како OCL 670, ESO 493-SC12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 февруари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2453 е од видот I2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 m.[2] NGC 2453 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 47 м 34,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 27° 11' 41".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2453 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 320; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6548. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 420.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]