NGC 2297

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2297
{{{опис}}}
Соѕвездие Сликар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 44 м 24,5 с
Деклинација - 63° 43' 3"
Положбен агол 101°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 31 јануари 1835
Други ознаки ESO 87-40, FAIR 256, IRAS 06440-6339

NGC 2297спирална галаксија во соѕвездието Сликар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2297 се споменува и како ESO 87-40, FAIR 256, IRAS 06440-6339.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2297 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 2297 има привидни димензии од 1,9' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 44 м 24,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 63° 43' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 101°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2297 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 19524. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 446; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8899.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]