NGC 2296

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2296
{{{опис}}}
Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 48 м 39 с
Деклинација - 16° 54' 4"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 11 март 1887
Други ознаки IC 452, MCG -3-18-3, IRAS 06464-1650, CGMW 1-397, Molecular cloud

NGC 2296отсјајна маглина во соѕвездието Големо Куче, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2296 се споменува и како IC 452, MCG -3-18-3, IRAS 06464-1650, CGMW 1-397, Molecular cloud.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 март 1887 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2296 е од видот RN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 13 m.[2] NGC 2296 има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 48 м 39 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 16° 54' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2296 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 19643. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 273; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5954. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1343.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]