NGC 2477

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2477

{{{опис}}}

Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 52 м 10 с
Деклинација - 38° 31' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3r
Привиден сјај
(видлив)
5,8
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 720, ESO 311-SC17

NGC 2477расеано ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2477 се споменува и како OCL 720, ESO 311-SC17.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2477 е од видот I3r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,8 m.[2] NGC 2477 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 52 м 10 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 38° 31' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2477 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 362; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7646.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]