NGC 2420

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2420

{{{опис}}}

Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 38 м 23,8 с
Деклинација + 21° 34' 27"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I2r
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 19 ноември 1783
Други ознаки OCL 488

NGC 2420расеано ѕвездено јато во соѕвездието Близнаци, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2420 се споменува и како OCL 488.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 ноември 1783 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2420 е од видот I2r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 m.[2] NGC 2420 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 38 м 23,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 21° 34' 27".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2420 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 139; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1373. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1310.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]