Прејди на содржината

NGC 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2022

{{{опис}}}

Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 42 м 6,2 с
Деклинација + 9° 5' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Физички податоци
Привидни димензии 0,65' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 декември 1785
Други ознаки PK 196-10.1, CS=15.2

NGC 2022планетарна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2022 се споменува и како PK 196-10.1, CS=15.2.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 декември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2022 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 m.[2] NGC 2022 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,65'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 42 м 6,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 9° 5' 12".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2022 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 181; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 714. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 415.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]