NGC 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2020


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 33 m 12,7 s
Деклинација - 67° 42' 57"
Податоци од набљудување
Вид на објект емисиона маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 30 декември 1836
Други ознаки ESO 56-?148, in LMC

NGC 2020 е емисиона маглина во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2020 се споменува и како ESO 56-?148, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 декември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2020 е од видот EN.[1] NGC 2020 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 33 m 12,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 42' 57".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2020 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9162.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]