NGC 2311

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2311

{{{опис}}}

Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 57 м 47,5 с
Деклинација - 4° 36' 41"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 ноември 1786
Други ознаки OCL 553

NGC 2311расеано ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2311 се споменува и како OCL 553.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 ноември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2311 е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m.[2] NGC 2311 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 57 м 47,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 36' 41".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2311 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 228; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4809. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 653.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]