NGC 2129

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2129


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 1 m 6,5 s
Деклинација + 23° 19' 4"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III3p
Привиден сјај
(видлив)
6,7
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 16 ноември 1784
Други ознаки OCL 467

NGC 2129 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Близнаци, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2129 се споменува и како OCL 467.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 ноември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2129 е од видот III3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,7 mag.[2] NGC 2129 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 1 m 6,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 23° 19' 4".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2129 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 136; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1864. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1278.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]