NGC 2226

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2226


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 26 м 37,5 с
Деклинација - 9° 38' 32"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x ?'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена -

NGC 2226отворено ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во - година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на -, чијашто леќа имала пречник од - cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2226 е од видот OCL.[1] NGC 2226 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 26 м 37,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 9° 38' 32".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2226 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 272; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5368. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1506.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]