NGC 2042

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2042

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 36 м 9,6 с
Деклинација - 68° 55' 25"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,8
Физички податоци
Привидни димензии 9' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 27 септември 1826
Други ознаки ESO 56-SC163, in LMC

NGC 2042расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2042 се споменува и како ESO 56-SC163, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2042 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,8 m.[2] NGC 2042 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 36 м 9,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 68° 55' 25".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2042 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9162.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]