Прејди на содржината

NGC 2181

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2181
{{{опис}}}
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 2 м 43,7 с
Деклинација - 65° 15' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 30 ноември 1834
Други ознаки ESO 86-SC54, in LMC

NGC 2181расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2181 се споменува и како ESO 86-SC54, in LMC.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2181 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m.[2] NGC 2181 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,6'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 2 м 43,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 65° 15' 54".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2181 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8901.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]