NGC 2356

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2356


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 16 m 59,2 s
Деклинација + 13° 45' 0"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 16 март 1784
Други ознаки NGC 2355, OCL 496

NGC 2356 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Близнаци, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2356 се споменува и како NGC 2355, OCL 496.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 март 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2356 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,7 mag.[2] NGC 2356 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 16 m 59,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 13° 45' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2356 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 184; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 775. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1354.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]