Прејди на содржината

NGC 2430

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2430

{{{опис}}}

Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 39 м 41 с
Деклинација - 16° 17' 46"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 7,5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 31 декември 1785
Други ознаки OCL?

NGC 2430астеризам во соѕвездието Крма, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2430 се споменува и како OCL?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 декември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2430 е од видот *Grp.[1] NGC 2430 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 39 м 41 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 16° 17' 46".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2430 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 274; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5980. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 683.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]