NGC 2210

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2210


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 11 m 31,9 s
Деклинација - 69° 7' 15"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид 0CL
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 31 јануари 1835
Други ознаки ESO 57-SC71, in LMC

NGC 2210 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2210 се споменува и како ESO 57-SC71, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2210 е од видот 0CL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 mag.[2] NGC 2210 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 11 m 31,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 7' 15".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2210 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9164.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]