Прејди на содржината

NGC 2184

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2184

{{{опис}}}

Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 11 м 0 с
Деклинација - 3° 29' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 33' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 19 февруари 1830

NGC 2184астеризам во соѕвездието Орион, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 февруари 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2184 е од видот *Grp.[1] NGC 2184 има само една позната привидна димензија, која изнесува 33'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 11 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 3° 29' 0".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2184 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 227; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4787. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 928.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]