NGC 2185

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2185


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 11 м 0,4 с
Деклинација - 6° 13' 36"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 16 октомври 1784
Други ознаки LBN 997

NGC 2185отсјајна маглина во соѕвездието Еднорог, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2185 се споменува и како LBN 997.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 октомври 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2185 е од видот RN.[1] NGC 2185 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 11 м 0,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 6° 13' 36".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2185 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 272; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4795. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 928.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]