Прејди на содржината

NGC 2273

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2273
{{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 50 м 8,4 с
Деклинација + 60° 50' 45"
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,6' x 2'
Историја
Откривач Нилс Кристофер Дунерс
Откриена 15 септември 1867
Други ознаки UGC 3546, MCG 10-10-15, MK 620, CGCG 285-6, IRAS 06456+6054

NGC 2273спирална галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2273 се споменува и како UGC 3546, MCG 10-10-15, MK 620, CGCG 285-6, IRAS 06456+6054.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 септември 1867 година од страна на Нилс Кристофер Дунерс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2273 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 2273 има привидни димензии од 3,6' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 50 м 8,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 60° 50' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2273 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 19688. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 42; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4097. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1264.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]