NGC 2183

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2183


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 10 m 46,9 s
Деклинација - 6° 12' 43"
Податоци од набљудување
Вид на објект рефлексиона маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 11 јануари 1864
Други ознаки LBN 996

NGC 2183 е рефлексиона маглина во соѕвездието Еднорог, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2183 се споменува и како LBN 996.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 јануари 1864 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2183 е од видот RN.[1] NGC 2183 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 10 m 46,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 6° 12' 43".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2183 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 272; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4795. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 928.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]