NGC 2352

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2352
{{{опис}}}
Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 13 м 5,7 с
Деклинација - 24° 2' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 март 1785
Други ознаки ESO 492-**5

NGC 2352астеризам во соѕвездието Големо Куче, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2352 се споменува и како ESO 492-**5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 март 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2352 е од видот *Grp.[1] NGC 2352 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 13 м 5,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 24° 2' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2352 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 319; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6524. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 656.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]