NGC 2338

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 2338


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 7 m 43 s
Деклинација - 5° 43' 0"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 19 јануари 1828

NGC 2338 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 19 јануари 1828 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2338 е од видот OCL.[1]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 7 m 43 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 5° 43' 0".[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 2338 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 273; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4827. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1488.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]


Надворешни врски[edit | edit source]