Прејди на содржината

NGC 2257

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2257

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 30 м 13 с
Деклинација - 64° 19' 29"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид 0CL
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 30 ноември 1834
Други ознаки ESO 87-SC24, in LMC

NGC 2257расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2257 се споменува и како ESO 87-SC24, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2257 е од видот 0CL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m.[2] NGC 2257 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 30 м 13 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 64° 19' 29".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2257 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8902.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]