NGC 2132

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2132
{{{опис}}}
Соѕвездие Сликар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 55 м 9,1 с
Деклинација - 59° 54' 37"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 45' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 јануари 1836
Други ознаки ESO 120-?22, around SAO 234207 (8.0)

NGC 2132астеризам во соѕвездието Сликар, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2132 се споменува и како ESO 120-?22, around SAO 234207 (8.0).

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 јануари 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2132 е од видот *Grp.[1] NGC 2132 има само една позната привидна димензија, која изнесува 45'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 55 м 9,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 59° 54' 37".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2132 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 422; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8532.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]