NGC 2408

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2408

{{{опис}}}

Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 40 м 30 с
Деклинација + 71° 40' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена јануари 1830

NGC 2408астеризам во соѕвездието Жирафа, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јануари 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2408 е од видот *Grp.[1] NGC 2408 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 40 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 71° 40' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2408 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 21; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4369. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 680.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]