NGC 2171

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2171
{{{опис}}}
Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 44 м 13,8 с
Деклинација - 70° 40' 9"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвездено јато
Морфолошки вид *Cloud
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 декември 1835
Други ознаки in LMC

NGC 2171ѕвездено јато во соѕвездието Маса, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2171 се споменува и како in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 декември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2171 е од видот *Cloud.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 44 м 13,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 70° 40' 9".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2171 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9167.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]