Прејди на содржината

NGC 2167

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2167
{{{опис}}}
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 8 м 4 с
Деклинација - 6° 13' 31"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 8' x 8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 ноември 1786
Други ознаки vdB 68

NGC 2167ѕвезда во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2167 се споменува и како vdB 68.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 ноември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2167 е од видот RN.[1] NGC 2167 има привидни димензии од 8' х 8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 8 м 4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 6° 13' 31".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2167 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 271; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4794. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 928.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]