Прејди на содржината

NGC 2459

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2459
{{{опис}}}
Соѕвездие Мало Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 52 м 1,7 с
Деклинација + 9° 33' 29"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 декември 1785

NGC 2459расеано ѕвездено јато во соѕвездието Мало Куче, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 декември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2459 е од видот OCL.[1] NGC 2459 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 52 м 1,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 9° 33' 29".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2459 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 185; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 783. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1003.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]