NGC 2220

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2220
{{{опис}}}
Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 21 м 12 с
Деклинација - 44° 45' 28"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 декември 1834
Други ознаки ESO 255-**4, around SAO 217873 (7.6)

NGC 2220астеризам во соѕвездието Крма, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2220 се споменува и како ESO 255-**4, around SAO 217873 (7.6).

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2220 е од видот *Grp.[1] NGC 2220 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 21 м 12 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 44° 45' 28".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2220 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 394; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7625.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]