NGC 2065

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2065


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 37 m 38,5 s
Деклинација - 70° 14' 12"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 24 септември 1826
Други ознаки ESO 57-SC2

NGC 2065 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Маса, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2065 се споменува и како ESO 57-SC2.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2065 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 mag.[2] NGC 2065 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 37 m 38,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 70° 14' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2065 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9167.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]