Прејди на содржината

NGC 2361

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2361

{{{опис}}}

Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 18 м 23,7 с
Деклинација - 13° 12' 32"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 25 февруари 1887
Други ознаки part of N 2359

NGC 2361оддавна маглина во соѕвездието Големо Куче, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2361 се споменува и како part of N 2359.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 февруари 1887 година од страна на Гијом Бигурдан, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 12 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2361 е од видот EN.[1]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 18 м 23,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 13° 12' 32".[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2361 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 274; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5407. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1619.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]