NGC 2060

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2060


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 37 m 51,6 s
Деклинација - 69° 10' 23"
Податоци од набљудување
Вид на објект остаток од супернова
Морфолошки вид SNR
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,7
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена -
Други ознаки ESO 57-EN1, in LMC

NGC 2060 е остаток од супернова во соѕвездието Златна Рипка, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2060 се споменува и како ESO 57-EN1, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во - година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2060 е од видот SNR.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,7 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 37 m 51,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 10' 23".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2060 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9163.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]