NGC 2282

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2282


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 46 м 51,2 с
Деклинација + 1° 18' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 3'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 3 март 1886
Други ознаки IC 2172, CED 87, assoc. w OCL 535

NGC 2282отсјајна маглина во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2282 се споменува и како IC 2172, CED 87, assoc. w OCL 535.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 март 1886 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2282 е од видот RN.[1] NGC 2282 има привидни димензии од 3' х 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 46 м 51,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 1° 18' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2282 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 228; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 148. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1346.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]