NGC 2425

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2425


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 38 м 17,6 с
Деклинација - 14° 52' 40"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 8 март 1793
Други ознаки OCL 599

NGC 2425отворено ѕвездено јато во соѕвездието Крма, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2425 се споменува и како OCL 599.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 март 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2425 е од видот III2p.[1] NGC 2425 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 38 м 17,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 14° 52' 40".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2425 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 274; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5409. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1521.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]