NGC 2414

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2414


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 33 м 12,8 с
Деклинација - 15° 27' 14"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
7,9
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 4 февруари 1785
Други ознаки OCL 598

NGC 2414расеано ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2414 се споменува и како OCL 598.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 февруари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2414 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,9 m.[2] NGC 2414 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 33 м 12,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 15° 27' 14".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2414 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 274; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5979. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 683.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]