NGC 2054

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2054

{{{опис}}}

Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 45 м 15,6 с
Деклинација - 10° 4' 58"
Податоци од набљудување
Вид на тело систем од четири ѕвезди
Морфолошки вид *4
Физички податоци
Историја
Откривач Џорџ Филипс Бонд
Откриена 6 октомври 1850

NGC 2054систем од четири ѕвезди во соѕвездието Орион, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 октомври 1850 година од страна на Џорџ Филипс Бонд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2054 е од видот *4.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 45 м 15,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 10° 4' 58".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2054 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 271; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5351. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1334.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]