NGC 2372

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2372


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 25 м 33,9 с
Деклинација + 29° 29' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Физички податоци
Привидни димензии 1,03' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 12 март 1785
Други ознаки NGC 2371, PK 189+19.1, CS=15.5, part of one PN

NGC 2372планетарна маглина во соѕвездието Близнаци, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2372 се споменува и како NGC 2371, PK 189+19.1, CS=15.5, part of one PN.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 март 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2372 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m.[2] NGC 2372 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,03'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 25 м 33,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 29° 29' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2372 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 100; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1922. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 678.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]