NGC 2403

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2403


Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 36 m 50,6 s
Деклинација + 65° 36' 6"
Положбен агол 127°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
8,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,9
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 23,4' x 11,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 ноември 1788
Други ознаки UGC 3918, MCG 11-10-7, CGCG 309-40, IRAS 07321+6543, KARA 197, CGCG 310-3

NGC 2403 е спирална галаксија во соѕвездието Жирафа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2403 се споменува и како UGC 3918, MCG 11-10-7, CGCG 309-40, IRAS 07321+6543, KARA 197, CGCG 310-3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 ноември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2403 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 mag/arcmin2.[2] NGC 2403 има привидни димензии од 23,4' х 11,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 36 m 50,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 65° 36' 6".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 127°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2403 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 21396. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 21; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4120. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1330.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]